Човек опознава по -голямата част от света визуално. Окото е в състояние да възприема електромагнитно излъчване, едно от разновидностите на което е светлината, и да го трансформира в картина, възприемана от нашия мозък.
Ако се огледаме наоколо, ще видим, че мъничка мушица, птица, извисяваща се в небето, и риба, плуваща в дълбините на морето, имат очи. Всичко това подсказва, че живите същества на Земята трябва да имат общ предшественик, който пръв е имал нещо подобно на светлочувствителните клетки, които по-късно са се развили в очите. Кога е можело да се случи това?
Археолозите, изучаващи древни вкаменелости, отдавна са забелязали, че може да се очертае остра граница в седиментите, разположени на завой от преди около 541 милиона години. И ако до този момент древните утайки са били изключително бедни дори при лошо запазени биологични останки, то след този срок биологичното разнообразие се увеличава многократно. Тогава Земята е обитавана от животни, които смътно наподобяват съвременните видове. Животните имат скелет, появяват се голям брой организми с минерализирани тъкани, чиито вкаменелости достигат до наши дни в почти перфектно състояние. Това най -важно събитие за планетата се нарича камбрийска експлозия.
Вкаменелостите, дошли до нас, са запазени толкова добре, че с помощта на най -новите технологии учените могат да направят изводи не само за външната структура на същества, живели преди 540 милиона години, но и за вътрешната структура и техните сетивни органи. Интересното е, че всички изкопаеми органи на зрението, които са успели да намерят, имат доста сложна структура. Те не биха могли да се появят от нищото, без да преминат през дълга еволюция. Вероятно животните, които първи са получили аналози на очите, трябва да бъдат търсени преди Камбрийската експлозия – през периода, наречен Едиакария, който започна преди около 635 милиона години.
За съжаление, много малко вкаменелости от едиакарския период са намерени. Това може да се обясни с факта, че тогава на планетата са съществували само организми с меко тяло, така че техните зрителни органи нямаха шанс да достигнат до нас дори под формата на вкаменелости. Нека се осмелим да назовем времето, когато животните са получили очи, преди 600-580 милиона години.
Как изглеждаха тези първи очи на планетата? Те бяха много различни от сегашните. Най-вероятно това е просто група от чувствителни към светлина клетки, които могат да съобщят на собственика си интензивността на осветяване, за да определи времето на деня или да изчисли местната дълбочина (целият живот по това време е съществувал в моретата и океаните). Първите животни, които са получили зачатъци на зрението, показват по -добра годност в сравнение с други видове, което води до тяхното предимство, възпроизводство и бърза еволюция на органите на зрението. Постепенно слоят от фоточувствителни клетки става по -дебел, може да улавя повече светлина и дори започва да реагира на движение, което помага на животните да намерят храна.
Свързани
Българският певец и композитор Ники Захариев ще изнесе концерти в Барселона
Платформата Подкрепи.бг, създадена и поддържана изцяло от доброволци, достигна 1 000 000 лева от дарения
Първият мач по дрон футбол в България ще се състои на 1 октомври в София