Както не е изненадващо, но за първи път в историята слънчевите очила започнаха да се използват не в горещите страни, където ден след ден слънцето пече и грее ярко, а в регионите на Далечния Север.
Ескимосите и други народи от северните региони знаят от първа ръка какво е снежна слепота. През пролетта интензивността на слънчевата светлина се увеличава, има все повече ясни дни и затова слънчевите лъчи се отразяват перфектно от кристално белия сняг. Дори в границите на града боли очите да гледаш белия сняг в ярък слънчев ден. Представете си какво би било да погледнете с незащитено око в огромно снежно море някъде в Арктика? При такива условия е много лесно да получите увреждане на очите.
Нашите далечни предци, които са живели в тези сурови земи, са били принудени да търсят начини да се предпазят от ярката слънчева светлина. Липсвайки съвременни материали, които могат да приглушат светлината, те логично измислиха изобретение, което може да намали интензитета на слънчевите лъчи за очите. Така се създават първите в света очила с тесни цепки за очите, които се превръщат в прототип на съвременните слънчеви очила. Окулярите с тази форма значително ограничаваха гледката, но в тях беше възможно да се движи из района дори със заслепяващо греещо слънце.
Обикновено тези чаши са направени от дърво или животински кости. Най -древните слънчеви очила са открити по време на изследването на къмпингите на представители на древната култура на Берингово море, които са живели от 3 -ти век пр.н.е. Н.е. на брега на Берингово море. Възрастта на тази находка е около 2000 години.
Свързани
ERP.BG стъпва на 60 национални пазара с новата си CRM система Express
Ненадеждни технологии съсипват ключови житейски моменти
Сирма Груп получи престижна награда за ESG постиженията си