Младежът получи и 100% стипендия за обучителния център по модел на NASA
Осмокласникът Максим Стойчев от гр. Русе спечели престижната награда Kaya Tuncer “Right Stuff” (Кая Тунсер „Правилни неща“) от учебно-тренировъчния космически център за ученици Space Camp Turkey. Призът се връчва на един лагерник по време на всяка едноседмична сесия, който е показал характеристиките на бъдещ космически изследовател, като вземане на разумни решения, самоувереност, стремеж към съвършенство и търсене и споделяне на знания. Носителите на наградата Kaya Tuncer „Right Stuff“ са млади хора, които са показали, че се подготвят да бъдат космическите изследователи на утрешния ден.
За участието си в програмата, Максим Стойчев получи също и пълна стипендия в размер на 100% финансиране за посещение на учебно – тренировъчния лагер. Стипендията се връчва от Центърът за творческо обучение, който е координатор на програмата Space Camp Turkey за цяла България. Максим Стойчев e оценен с максималният брой точки 100 от 100 в конкурс с есе на тема „Телескопът James Webb – нова ера в изследването на дълбокия Космос“.
Space Camp Turkey се намира в Измир, Турция и е посветен на обучението по космически науки и изследвания. Той е един от два космически центъра за обучение в света, създадени по модел на NASA, като е единствения действащ в Европа, Азия и Близкия Изток.
Космическият и научен център се съсредоточава върху мотивирането на млади хора от цял свят да преследват кариера в областта на науката и технологиите, и в частност – в сферата на астронавтиката. Той дава възможност на деца и младежи на възраст от 11 до 15 години да работят със съвременни технологии в областта на астрономията, роботиката, астрофизиката и биологията.
Чрез интерактивни симулации, свързани с космоса, както младежите, така и възрастните развиват умения за работа в екип, подобряват комуникацията помежду си и възпитават лидерски качества в динамична и забавна среда. Участниците обличат скафандри, тренират на реални тренажори за подготовка на астронавти, изпробват движенията в среда, симулираща безтегловност, упражняват се в реплика на предната палуба на совалка, проектират колония на Марс.
Програмата е с продължителност една седмица и се провежда изцяло на английски език от специално подготвени специалисти. След преминаване на програмите участниците получават сертификати, които са високо ценени в голям брой училища и университети по света.
Конкурсът за участие в Space Camp Tureky през 2023 година ще бъде обявен през есента на 2022.
Свързани
Hobot 2s: роботът за прозорци, който говори на български
Емблематичното шоу “The Pink Floyd Experience” идва в България
“Дивата на ангелите” Ема Шаплен с първи концерт в София на 11 октомври