октомври 11, 2024

i-Bulgaria.com

Интересни факти и статии

Първи стъпки за създаване на капсулен гардероб

Зад концепцията капсулен гардероб стои идеята да се намали консуматорството или купуването на много дрехи. Много често на прага на всеки нов сезон, ние си купуваме дрехи, привлечени от новите колекции и така в един момент гардеробът ни се оказва препълнен с дрехи. Дали всички те са с добро качество? Не, често цената е водеща при покупката. Не ни интересува материята, нито качеството на плата. Дали всички дрехи, с които разполагаме ни стават? Едва ли. Ако сме честни, ще си признаем, че винаги имаме няколко любими неща, от времето, когато сме били по-слаби или с друга форма на тялото. Пазим ги с идеята, че времето ще се върне, но истината е, че нямаме вече нужда от тях.

Ако се опитаме да пресметнем стойността на дрехите в гардебора ни, ще останем изненадани, все едно рекламното лице на betano е почукало на входната ни врата. Оказва се, че сме дали немалко пари за дрехи и обувки, част от които не носим, защото не ни стават, не ни харесват вече, имат леки дефекти, причинени от носене или защото просто не ги намираме по целия куп от дрехи и се сещаме за тях, когато при смяната на сезона подреждаме гардероба си.

Сега да си представим, че имаме само 14 на брой дрехи за всеки сезон. Да, само 14. От тях 4 панталона или поли, според предпочитанията ни, а може и да са и 2 на 2, 2 рокли, 6 блузи и 2 връхни дрехи. Към блузите влизат пуловери, тениски, ризи, блузи с къс и дълъг ръкав, според сезона. Може ли да заложим на качеството при толкова малък брой? Със сигурност. Ще ни струва ли по-малко? Да, защото ще ги носим дълго време, тъй като качествените материи издържат във времето. Може да ни се струват малко, но целта е да можем да ги комбинираме така, че да получим около 24-25 различни тоалети.

Първата стъпка към изграждане на капсулен гардероб и да прегледаме дрехите си и да отделим само тези, които ни стават и ни харесват, и които могат да се комбинират. Всички останали може да продадем, да дарим или да оставим за рециклиране в големите търговски вериги за дрехи. Комбинирането на дрехите става според техния цвят. Например, ако имаме панталон в кафяво и тъмнозелено и блузи в жълто, червено, кафяво и синьо, то възможните комбинации между тях правят общо 7, защото тъмнозелено и жълто няма да си паснат. Ако вместо жълто имаме блуза в цвят горчица, то тя може да се комбинира както с кафяв, така и с тъмнозелен панталон. Това, в случай, че горните блузи са едноцветни. При тези със специфични шарки и десени, следва да сме по-внимателни като ги комбинираме.

Препоръчително е да видим кои цветове ни пасват най-добре за всеки един сезон. В зимните месеци може да изберем по-свежи цветове, а за есента – по- пастелни. Всичко зависи от вкусовете и предпочитанията.

14 на брой дрехи не заемат място в гардероба и са лесно видими за нас. Така няма да пропуснем да носим любимата си вълнена пола през зимата. Също така лесно могат да се опаковат и приберат при смяната на сезона.

Не бива да забравяме и обувките. От тях е добре да имаме по два /три чифта за сезон. Инвестицията в качествени обувки, ще се отрази не само на бюджета, но и на здравето ни, тъй като обувките имат пряко влияние върху стойката и състоянието на краката ни.

В началото, ще ни бъде трудно, но с времето ще свикнем и всеки път като погледнем някоя дреха, ще се опитваме мислено да я съчетаем с дрехите в гардероба ни.